Anayasa Mahkemesi - Yüzlerce akademisyenden 'hak ihlali' kararına karşı bildiri: Mahkeme terörü meşrulaştıramaz

Anayasa Mahkemesi - Yüzlerce akademisyenden 'hak ihlali' kararına karşı bildiri: Mahkeme terörü meşrulaştıramaz

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) imzacı akademisyenlere yönelik olarak verdiği "hak ihlali" kararına karşı, 1071 akademisyen imzalı karşı bir bildirinin yayımlandığı açıklandı.

Pazartesi günü geç saatlerde kamuoyuna duyurulan bildiri, "Anayasa Mahkemesi terörü meşrulaştıramaz" başlığını taşıyor.

Bildiride AYM'nin kararı "skandal" olarak tanımlanıyor ve "Bu yanlış kararda imzası bulunanları kınıyoruz" deniliyor.

Bildiride imzası olan Dr. Mehmet Şerif Eskin, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Onayım olmadan ismim/imzam kullanılmış. Ayıptır" dedi.

Bildiriyi imzaladıkları için akademisyenlerinin "silahlı terör örgütü propagandası yapmak" suçundan cezalandırılması nedeniyle ifade özgürlüklerinin ihlal edildiğine hükmetti.

'İmzası bulunanları kınıyoruz'

AYM'nin ifade özgürlüğü kararından 5 gün sonra yayımlanan 6 paragraflık karşı bildiride şu ifadeler yer alıyor:

"Sözde "barış bildirisi" adı altında terör örgütü propagandası yapan bazı akademisyenlerin ceza almalarını "hak ihlali" gören Anayasa Mahkemesi skandal bir karara imza atmıştır.

Bu karar şehit ve gazilerimizin hatırasını zedelemiş, maşeri vicdanı yaralamıştır.

Terörle mücadele ettiği için devleti suçlayan açıklamalar yapmak dünyanın hiçbir ülkesinde ifade özgürlüğü olarak değerlendirilmez.

Bu kararın, terör örgütlerine karşı etkin operasyonların gerçekleştirildiği bir dönemde alınması ise ayrıca dikkat çekicidir.

İmzası bulunan biz akademisyenler, terörle mücadeleyi sekteye uğratmayı ve ülkemizi karalamayı amaçlayan her türlü kurum, organizasyon ve inisiyatifin karşısında olduğumuzu ve olmaya devam edeceğimizi beyan ediyoruz.

Türk milleti adına karar vermekle yetkili kılınan Anayasa Mahkemesi'nin kararlarının adalete ve kamu vicdanına aykırı olmaması gerektiğine inanıyor, bu yanlış kararda imzası bulunanları kınıyoruz."

89 üniversiteden 1128 akademisyen imzalamıştı

Barış için Akademisyenler'in 2016'da hazırladığı bildiriyi Türkiye ve yurt dışından 89 üniversiteden 1128 akademisyen imzalamış, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın akademisyenleri eleştiren açıklamaları üzerine dayanışma imzalarıyla bu sayı 2 bini aşmıştı.

Bu akademisyenlerin yüzlercesi işten atıldı, pasaportlarına el konuldu, KHK işle kamu hizmetinden men edildi veya tutuklandı.

Barış için Akademisyenler'in internet sitesine göre bu akademisyenlerin hepsine bireysel olarak dava açıldı.

BBCTÜRKÇE