CANLI BLOG- Avrupa: İspanya Ölümlerde İtalya'nın Ardından İkinci

CANLI BLOG- Avrupa: İspanya Ölümlerde İtalya'nın Ardından İkinci

İspanya'da ölü sayısı bir günde 738 kişi artarak salgının çıkış yeri olan Çin'i geride bıraktı. Madrid'de bir buz pateni pisti morga çevrildi. Almanya ise Corona virüsü salgınıyla mücadele için 750 milyar dolarlık ekonomik yardım paketini onayladı.

‘Corona Virüsü İngiltere’de 21 Yaşında Gencin Ölümüne Neden Oldu’


Reuters haber ajansına göre İngiliz The Sun gazetesi 21 yaşında genç bir kadının Corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiğini yazdı. Genç kadının ailesi Facebook’tan yazdıkları mesajlarda 21 yaşındaki kızlarının başka sağlık sorunu olmadığını belirtti. Independent gazetesi de 21 yaşındaki genç kadının İngiltere’de Corona virüsü kaynaklı en genç ölüm vakası olduğunu yazdı. Gazeteye göre İngiltere’de Pazar günü de Corona virüsü testi pozitif çıkan 18 yaşında genç bir erkeğin hayatını kaybettiği açıklanmıştı, ancak bu kişinin ölüm nedeninin Corona virüsüne bağlı olmadığı belirtilmişti.

 

20:4025.3.2020

Fransa: Ölü sayısı Bin 331 Vaka Sayısı 25 Bin 233'e Ulaştı

VOA Türkçe Paris muhabiri Arzu Çakır'a göre İtalya ve İspanya'nın ardından Avrupa'da Corona virüsünden en çok etkilenen ülke Fransa'da hasta ve ölü sayısı artmaya devam etti.

Ulusal Sağlık Kurumu Genel Müdürü Jerome Salomon, Fransa'da Corona virüsü ile mücadelenin bilançosunu açıkladı.

Buna göre, ülkede ölü sayısı son 24 saatte 231 artarak bin 331'e ulaştı. Vaka sayısı ise 2 bin 933 artarak 25 bin 233'e yükseldi. Fransa'da hastanelerde bulunan hasta sayısı 11 bin 539. Bunlardan 2 bin 800'ünün durumu ağır. Tedavi gören 3 bin 900 kişi iyileşerek taburcu edildi.

Sağlık Bakanlığı'nın yeterince güvenilir bilgi vermediği eleştirileri üzerine rakamları hangi kaynaklardan derlediklerini açıklayan Salomon, "Bu rakamları üç kaynaktan gelen bilgiler ışığında hazırlıyoruz. Yapılan testler, Beyaz Plan çerçevesinde tüm hastanelerin toparladığı bilgiler, üçüncü kaynak ise, yıllardır gribi izlemek için oluşturulan kurumlar ile SOS Medecin gibi kuruluşların verdiği rakamlar," dedi.

 

20:3925.3.2020

Sigara İçenlerin Corona Riski Daha Yüksek

Avrupa Birliği Hastalık Kontrol Dairesi (ECDC), sigara içenlerin Corona virüsüne bağlı daha ciddi komplikasyonlara açık hale geldiği uyarısında bulundu.

ECDC, güncellenmiş Corona virüsü raporunda, sigara kullanıcılarını da Covid-19’a karşı en korunmasız olanlar grubunda saydı ve sigara içenlerin hastalığın neden olduğu solunum komplikasyonlarından daha fazla muzdarip olduğuna dikkat çekti.

Haberin devamı için tıklayın

20:1625.3.2020

Yurtdışında Ölen Türkler’in Cenazeleri Nasıl Gönderilecek?

Corona virüsünün en çok etkilediği Oise bölgesinde yaşamını yitiren ilk Türk vatandaşı Halil Bıçkı'nın ardından, Fransa'da virüsün kurbanı olan Türk vatandaşlarının sayısı 15'e yükseldi.

Dr. İsmail Hakkı Musa@ihakkimusa

Fransa’da bugün itibariyle ‘dan hayatını kaybedenlerin sayısı 1.100’e ulaştı. Bunların 15’i de Türk.

Kendilerine rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum.

Salgın, din, dil, köken, genç, yaşlı ayırımı gözetmiyor.

Lütfen tedbirlere riayet edelim.

141

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

63 kişi bunun hakkında konuşuyor

Halil Bıçkı'nın cenazesi, ailesinin tüm isteklerine rağmen Mersin'in Mut ilçesine gönderilemedi. Ancak 21 Mart tarihinden bu yana süren diplomatik temasların ardından Türk vatandaşlarının cenazelerini memleketlerine göndermelerinin yolu açıldı.

VOA Türkçe Paris muhabiri Arzu Çakır'ın haberi.

https://www.amerikaninsesi.com/a/canli-blog-corona-korona-koronavirus-avrupa-italya-fransa-almanya-ispanya-ingiltere-virus-salgin-pandemi/5330725.html