CANLI BLOG- Türkiye: Okullar 30 Nisan'a Kadar Kapalı

‘Okullar 30 Nisan’a Kadar Kapalı Uzaktan Eğitim Devam Edecek’

CANLI BLOG- Türkiye: Okullar 30 Nisan'a Kadar Kapalı

Türkiye'de Corona virüsü salgını nedeniyle şu ana kadar 44 kişi hayatını kaybederken yurt dışında da 32 Türk vatandaşı Corona virüsü rahatsızlığı nedeniyle öldü. 26 vakanın iyileştiği, bunlar arasında iki kişinin 60 yaş üstü olduğu belirtildi. Eğitime ise 30 Nisan'a kadar ara verildiği açıklandı

‘Okullar 30 Nisan’a Kadar Kapalı Uzaktan Eğitim Devam Edecek’

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk uzaktan eğitimin 30 Nisan’a kadar uzatılmasına karar verildiğini açıkladı.

“Eğitimi telafi ederiz ama çocuklarımızın sağlığını edemeyiz,” diye konuşan Milli Eğitim Bakanı, özeller de dahil tüm okullarda yaz tatilinde ve gerekirse hafta sonu tatillerinde eğitimin telafi edilmesinin söz konusu olduğunu söyedi.

18:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan Corona Salgınıyla Mücadele Tedbirlerini Yineledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan ve Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren düzenlemeleri Twitter mesajı aracılığıyla yineledi.

Erdoğan'ın sıraladığı tedbirler arasında yerli dezenfektasyon malzemesi, koruyucu elbise ve maske üreticilerine yapılacak desteğe ilişkin verilecek maddi desteği de açıklaması dikkat çekti. Erdoğan, bu konuda yerli üretimi desteklemek üzere 6 milyon lira kaynak aktarılacağını belirtti.

Recep Tayyip Erdoğan@RTErdogan

İlk günden itibaren Koronavirüs salgınına karşı tüm kurumlarımız ve imkânlarımızla Milletimizin yanında yer aldık. Tedbirlerle ve ekonomik destek paketleriyle vatandaşlarımızı bu krizin etkilerinden korumaya devam edeceğiz.

Biz güçlü bir Milletiz, hep birlikte başaracağız.

Resmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüleResmi Twitter'da görüntüle

28,9 B

Twitter Reklamları'na ilişkin bilgiler ve gizlilik

10,7 B kişi bunun hakkında konuşuyor

Erdoğan Corona virüsüyle mücadele kapsamında şunları açıkladı:

ÇALIŞMA VE SOSYAL HAYAT: 2 milyon dar gelirli aileye bin lira nakit desteği verilecek. En düşük emekli aylığı bin 500 liraya çıkarılacak. Asgari ücretliye toplamında 7 milyar liralık ücret desteği sağlanacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına düzenli aktarılan kaynak 180 milyon liraya çıkarılacak. Emekliye bayram ikramiyesi Nisan’da verilecek. 80 yaş ve üstü vatandaşlarımız için periyodik takip programı açılacak.

SAĞLIK: Sağlık çalışanlarının performans ödemeleri 3 ay boyunca üst tavandan yapılacak. 32 bin yeni sağlık personeli istihdam edilecek. Kamu kurum misafirhaneleri tüm sağlık personeli için kullanıma açılacak. Sağlık personeli toplu taşıma hizmetlerinden ücretsiz yararlanacak. 1 milyon adet hızlı tanı kiti kısa sürede kullanıma sunulacak.

SANAYİ: Teknopark işletmelerinden 2 ay kira alınmayacak. KOBİ’lerin KOSGEB ödemeleri 30 Haziran’a ertelenecek. Yerli dezenfektan, koruyucu elbise, gözlük ve maske üreten firmalara 6 milyon liralık destek verilecek.

TİCARET: Tıbbi maskeler ve solunum cihazları için ilave gümrük vergisi kaldırıldı. Etil alkol ithalatlarında gümrük vergisi sıfırlandı. İhracatlara stok finansman desteği verilecek.

MALİYE: KDV beyanname verme ve ödeme süreleri ertelendi. Belediyelerin 3 aylık vergi kesintileri yapılmayacak. Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak. İç havayolu taşımacılığında 3 ay boyunca KDV oranı yüzde 1’e indirildi. Nakit akışı bozulan firmalara gerektiğinde finansman desteği verilecek. İşletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla ‘İş’te Devam Kredi Desteği’ hayata geçirilecek.

BANKACILIK: İşletme Finansman Desteği ile 6 ay ödemesiz, 36 ay vadeli, 25 bin lira limit kredi imkanı sağlanacak. 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli 25 bin lira limitli Esnaf Kart desteği verilecek. Kredi kartı ödemeleri Haziran sonuna kadar ertelenebilecek. Personel maaş gideri kadar ilave kredi imkanı sağlanacak.

18:28

‘Binlerce Kişi İstanbul Havaalanı’nda Mahsur Kaldı’

Corona virüsü salgını nedeniyle birçok uçuşun iptal edilmesi yaklaşık 2 bin kişinin İstanbul Havaalanı’nda mahsur kalmasına neden oldu.

Dünyanın en işlek hava limanlarından olan İstanbul Havaalanı'nın işletmecisi İGA’dan (İstanbul Grand Airport) Çarşamba günü yapılan açıklamada aralarında başta Cezayirli olmak üzere Özbek, Türkmen ve Azeriler’in de olduğu 2 bine yakın yolcunun yaklaşık bir haftadır İstanbul Havaalanı’nda beklemede olduğu kaydedildi.

Beklemede olan yolcuların yaklaşık bin 500’ünün Cezayirli yolcular olduğu belirtiliyor. İGA sözcüsünün açıklamasında, uçuşları iptal eden Cezayirli yetkililerin şu an ülkeye hiçbir uçuş kabul etmedikleri belirtildi.

İGA’nın açıklamasına göre Türk Hava Yolları ve Türk Kızılayı, havaalanında mahsur kalanların yiyecek ve temel ihtiyaçlarının giderilmesini sağlıyor.

16:03

Futbol Dünyasında Corona Paniği Sürüyor: Fenerbahçeli Bir Futbolcuda Corona Bulgusu

Corona virüsü, Türkiye'de spor dünyasında etkisini göstermeyi sürdürüyor.

Fenerbahçe Spor Kulübü, bugün bir açıklama yaparak profesyonel futbol takımından bir futbolcu ile sağlık heyeti çalışanında Corona virüsü bulgularına rastlandığını açıkladı.

Etiketler: