ÇEMBERİN DIŞINA DOĞRU BİR YOL HİKÂYESİ: DİREKSİYON

Dolap beygirinin çemberi zorunludur, ya sizinki?

ÇEMBERİN DIŞINA DOĞRU BİR YOL HİKÂYESİ: DİREKSİYON

Usta yazar Üstün Dökmen, Direksiyon adlı romanında, düşünen insanı en çok meşgul eden konuları, özgürlüğü, mutluluğu ve aşkı zekice kurguladığı ve güçlü bir üslupla beslediği sürükleyici bir yol hikâyesiyle ele alıyor.

“Ben niçin sürekli çember çiziyorum? Gittiğim yol direksiyonuma benziyor. Ben mi çiziyorum çemberi, yoksa birisi mi çizdiriyor? Direksiyonumun patronu kim?”
 
Ateş, Canbal’a,

“Kuyunun etrafında dönen beygirlerin gözlerini, günü, gece sansın diye mi bağlıyorlar?” diye sordu.

“Yok, gözlerini bağlamalarının asıl sebebi, ileriye gittiğini sanması içindir. Eğer gözleri bağlı olmazsa beygir, aynı noktanın etrafında dönüp durduğunu anlar, bir süre sonra da durur, dönmeyi bırakır. Gözleri bağlı olduğu için döndüğünü fark edemez, çevredeki manzaranın hep aynı kaldığını anlayamaz, sürekli ileriye doğru gittiğini zanneder. dedi.

Dolap beygirinin çemberi zorunludur, ya sizinki?
 
Aşk ya da iş hayatınızda bazen sürekli kendi çemberinizi sağlamlaştırmak yerine, çemberinizin dışına çıkıp dünyadaki yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Üstün Dökmen Hakkında

1954’te İstanbul’da dünyaya geldi. 6 yaşındayken tiyatro ve roman yazmak istediğini söyledi. Bir edebiyat öğretmeni olan annesi ona Fuzuli’nin “İlimsiz şiir temelsiz duvara benzer, gayet itibarsız olur.” diye öğütleyen şiirini okudu ve “Önce bir bilimde derinleş, sonra sanatla uğraş.” öğretisinde bulundu. Dökmen bu öneriyi ciddiye alıp bir süre fizik okuduktan sonra, psikolojide lisans ve yüksek lisans, PDR alanında doktora ve profesörlük derecelerini aldı. Tiyatro eserlerinden Komşu Köyün Delisi, Devlet Tiyatrolarında 477 defa sahnelendi. Bugüne kadar on romanı, çok sayıda tiyatrosu ve şiir kitabı yayımlandı.

DİREKSİYON

Yazar: Direksiyon
Dizi / Tür: Kurgu
Yayım Tarihi: Ekim, 2020
Sayfa Sayısı: 184
Fiyat: 25,00 TL (KDV’den muaftır.)