Ek Ödeme Değil,Tek Ödeme..

Sağlık Bakanlığı’nın bir türlü yayınlamadığı ek ödeme usul ve esaslarını 24 Eylül de yayınlamıştır.

Ek Ödeme Değil,Tek Ödeme..

Sağlık Bakanlığı’nın bir türlü yayınlamadığı ek ödeme usul ve esaslarını 24 Eylül de yayınlamıştır.
Pandemi ile mücadelede Dünyaca başarılı sayılan ilk 5 ülke içerisinde olmamıza rağmen üzülerek görüyoruz ki sağlık çalışanı arkadaşlarımıza emeklerinin karşılığı yine verilmemiş, ek ödeme üzerinden bir iyileştirme çabasına girilmiştir. Bu yolla yapılacak her türlü iyileştirmenin sağlık çalışanlarını ayrıştırmak ötekileştirmek ve ekip ruhunu bozmaktan başka hiç işe yaramayacağı nettir.
Yayınlanmasının gecikmesinden içinden hiçbir şey çıkmayacağını belli eden bu düzenleme hiç bir beklentiyi karşılamadığı açıkça görülmüş yayınlanan yönetmelik için dağ fare doğurdu bile denemez.
Biz Türk Sağlık-Sen olarak bu haksız ek ödemelerin yerine “Çalışana TEK ÖDEME verilsin o da maaşa zam olsun” talebimizin yapılması gereken tek düzenleme olduğunu hatırlatıyoruz. Ayrımcılık içeren, adaletsiz olan ve derde derman olmayan bu düzenleme yanlıştır. Günü değil saati bile kurtarmaya yaramayacak bu düzenleme çalışanların beklentilerine cevap vermekten fersah fersah uzaklıktadır.
Pandemi ile mücadele eden birçok ülkede sağlık çalışanlarının ücretleri arttırılırken ve özlük hakları iyileştirilirken virüsle mücadelede adeta destan yazan Türk sağlık çalışanlarına bu tür düzenlemelerden mahrum bırakılmasını kabul etmiyoruz.
Tutulacak bir tarafı olmayan, bir öncekinden bir işe yaramadığını gayet iyi şekilde gördüğümüz bu ek ödeme kabusuna bir son verilmelidir. Maaşlara zam tek kabul edeceğimiz düzenlemedir. Bakanlık bunu mutlaka gerçekleştirmelidir.
Türk Sağlık Sen İzmir 1 No'lu Şube Başkanı Barış KOÇAK