İzmir’de ki 112 İstasyon Sayıları Acilen Arttırılmalıdır..

İzmir'de Ambulansların yenilenmesi ve yeni personel ataması yapılması gerekmektedir

İzmir’de ki 112 İstasyon Sayıları Acilen Arttırılmalıdır..

Pandemi sürecinde özellikle acil sağlık hizmetlerinin iş yükünün artmasına karşın kritik ve personel yanlısı bir tutum sergileyen Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı ve İl Ambulans Servisi Başhekimliğine dağınık bir sisteme malzeme sıkıntısı yaşatmadığı (koruyucu ekipman) ve çoğu sağlık kurumuna göre daha dinamik ve başarılı yönettiği için teşekkür ediyoruz.

Fakat bu başarıya karşın acil sağlık hizmetleri sunan ambulans ekiplerinin sıkıntısını çözmek konusunda yeterli gayreti göstermeleri dahi yeterli olmuyor. 112 Ekiplerinin lojistik açıdan şartlarının iyileştirilmesi ve bu yapılanmada stratejik olması elzem bir durumdur. Kamu kurumlarında konuşlandırma konusunda yeterli desteği genellikle göremeyen 112 ekipleri ilaç güvenliği, dezenfeksiyon ve daha kötüsü barınma konusunda zor şartlarla karşı karşıya kalmaktadır.

Aynı şekilde kullanılan ambulans filosunun diğer illere göre eski kalması Türkiye’nin 3. Büyük kenti turizm cenneti ve 112 sisteminin öncü şehirlerinden İzmir’imize yakışmamaktadır. Sağlık bakanlığı ekip sayısı gözetmeksizin her ile verirken büyük şehirlerde yenilenme olmuyor buda teknolojik ilerlemenin hastaya yansıtılmamasına entegre edilen cihazlarda ise sorun yaşanmasına neden oluyor.

Covid 19 pandemisi döneminde tüm sağlık çalışanları gibi ayrım yapmadan 112 acil sağlık hizmetlerinin tüm fertleri fazlasıyla yıpranmıştır. Sağlıkta şiddete en çok maruz kalan mobil ekip olmasının verdiği handikaplar ile boğuşan, triyaj ve kaos organizasyonu ile yıllardır muhatap olan 112 acil sağlık hizmetleri pandemi döneminde halk sağlığı adına algoritmasını değiştirip ağır olan iş yükünü altından kalkılmaz bir hale getirmiştir. 2020 Yılı sonuna kadar 130 ekibin altında olması 112 sisteminin ciddi aksaklıklarla uğraşmasına neden olacaktır. 24 Saat usulü A1 ve A2 statüsünde 130 ekip olmaması mevcut personelden alınan verimi de düşüreceği kesindir.

112 Acil Sağlık hizmetlerinde ki mevcut sorunların aşılması için bakanlığımızın İzmir'imiz için ciddi bir personel alımı ve tehcizat ambulans yenilemesi yoluna gitmesi kaçınılmaz olmuştur.

Barış KOÇAK

Türk Sağlık Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı