Mevsiminde taze incir tüketin!

7-8 kuru inciri sıcak sütte bekletin. Yumuşayan incirleri küp küp kesin.

Mevsiminde taze incir tüketin!

Mevsiminde taze incir tüketin!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz “Taze ve kuru meyveler arasındaki fark içerdikleri su miktarı. Taze meyveler yüzde 80-90 oranında su içerirken kuru meyvelerde bu oran yüzde 15-20 civarında. Kuru meyvelerde su oranı azalınca meyve şekeri daha ön planda oluyor. Hem taze hem kuru meyveler posa ve antioksidan açısından zengin, her iki şekilde de tüketilebilir ancak mevsimindeyken tazesini tüketmek su ve meyve şekeri dengesi açısından ilk tercih olmalı” diyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Melike Şeyma Deniz, tatlı isteğinizi bastırabilecek taze ve kuru incirle hazırlayabileceğiniz iki tatlı tarifi verdi.

Lezzetli 2 tatlı tarifi

İncir uyutması

7-8 kuru inciri sıcak sütte bekletin. Yumuşayan incirleri küp küp kesin. Başka bir tencerede 2-2,5 su bardağı kadar sütü ısıtın. Yumuşatıp, küp küp kestiğiniz incirleri sütün içerisine ekleyip blenderdan geçirin. Kaselere bölüştürüp, oda sıcaklığında yaklaşık 1 saat bekletin. Daha sonra buzdolabına alın. İki malzemeli ve şekersiz tatlınız hazır.

İncir kasesi

1 kase yoğurdun içerisine 3 yemek kaşığı yulaf ezmesi ekleyip, karıştırın. Üzerine 2 adet inciri dilimleyin, 1 tatlı kaşığı kadar fıstık ezmesi ilave edin. Tarçın ile süsleyin. İncir kasesini tatlı istekleri için birebir pratik bir ara öğün olarak düşünebilirsiniz.