Ressam Nurcal Aral'dan Seçkiler

Resimlerinde yalnızlık vurgusu fazlasıyla işlenmiştir

Ressam Nurcal Aral'dan Seçkiler

Ankara doğumlu olan sanatçı Nurcan Aral, asker baba ve sanatçı bir annenin kızıdır. Çemberlitaş kız ortaokulu, Cağaloğlu akşam kız sanat okulu, açık lise ve Anadolu Üniversitesi halkla ilişkiler ile tamamlanan öğrenim hayatı dışında güzel olan her şeye gönül vermiştir. Halk eğitim merkezlerinden vitray, tahta ve kumaş boyama, LCC’ den estetisyenlik sertifikaları alıp on seneyi geçen vitray çalışmaları ardından yağlı boya çalışmalarına başlamıştır. Uzun seneler yalnız devam ettiği resim çalışmalarının on senesinide çeşitli ressamlardan ders alarak sürdürmüştür. Yirmi seneye yayılan bir çalışma sonucu eserlerini çeşitli galerilerde sergilemiştir. Halen özel bir atölyede çalışmalarını devam ettirmektedir. İstanbul’a aşık olan sanatçı, genellikle insansız İstanbul’un değerli mekanları üzerinde çalışmalarını yoğunlaştırmaktadır. Eserlerini bir meleğin koruduğuna inanan sanatçı, bazen kendisini gösteren bazen de görünmeyen bir meleği imzası olarak her resmine yansıtmıştır ve dikkatli gözlerden kaçamayan bu meleğin eserlerini satın alan kişilere uğur getireceğine inanır. Eserlerindeki büyüleyici renk tonları ve gölgeler seyredenleri hayal dünyasındaki zenginliğin ötesine götürür. Çok geniş bir perspektif görüşüne sahip olan sanatçı hemen her resminde bunu fazlasıyla ve başarıyla gösterip, eleştirmenlerden olumlu notlar almıştır. Çoğu zaman kendi objektifinden çıkan resimleri bazende hayal dünyasının güzelliklerini tuvallerine başarıyla yansıtmıştır.

 

Resimlerinde yalnızlık vurgusu fazlasıyla işlenmiştir. Binicisi olmayan atlar, boş sokaklar ve insansız İstanbul yalnızlığı vurguludığı çalışmalarından bazılarıdır. Güzellikleri biz insanların bazen yıktığına inanan sanatçı, tuvallerinde bu güzelliklerin kalıcı olması için bizlere en güzel, duru ve saf görünüşüyle göstermeyi ilke edinmiştir.

 

Sanatçı bugüne kadar on dört kişisel sergi ve ellinin üzerinde karma sergiye katılmıştır. Bunların içinde Devrim Erbil, Yusuf Ziya Aygen, Mustafa Albayrak, Mehmet Özer, Fikret Öztürk ve Neriman Oyman ile açtığı DMS sanat evi sergisi ve Cemal Tollu/ Nuran Gülendağlı, Bedri Rahmi Eyüboğlu/ Nurper Demirhan, Orhan Ersoy/ Yasemin Peker, Klaus Geist/ Hayati Şahin, Yaşar Çallı/ Dilek Bölükbaşı ile ünlü ressamlardan gelen ünlüler sergisi bulunmaktadır.