Sağlık ekip işidir bir hekimi hemşireyi teknisyeni memuru birbirinden ayırt edemezsiniz

Bugün burada dile getireceğimiz döner sermaye adaletsizliğidir

Sağlık ekip işidir bir hekimi hemşireyi teknisyeni memuru birbirinden ayırt edemezsiniz

4 Mart'ta yayınlanan döner sermaye ek ödeme ve performans yönetmeliğinde yayınlanan değişikler maalesef ki bir kez daha biz sağlık çalışanlarını hayal kırıklığına uğratmış ve beklentilerimizin hiç birini karşılamamıştır.

Yapılan katsayı değişiklikleri sadece bir kısım hekim arkadaşımızı kapsamakta ve maalesef ki hekim arkadaşlarımızı da performans sistemi ile adeta çalışmaya teşvik değil performans puanı toplayabilmek için yarışın içine sokmaktadır.

Bizler hekim arkadaşlarımızın hak ettikleri ücretlere yaklaşırken, hekim dışı sağlık çalışanı arkadaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesini ve bir an önce onlarında hak ettikleri ücretlere kavuşmasını istiyoruz. Maalesef döner sermaye yönetmeliğinde yapılan bu değişikliklerle yine sağlık camiasının büyük bir çoğunluğu mağdur edilmektedir.

Biz Türk Sağlık Sendikası olarak en başından beri aynı sözleri söylüyoruz, sağlık ekip işidir bir hekimi hemşireyi teknisyeni memuru birbirinden ayırt edemezsiniz, aralarında ki ücret farkını 15-20 kat açamazsınız. Yapılan bu değişikler maalesef ki iş barışını her geçen gün daha da baltalamaya devam etmektedir.

Eğer döner sermaye sisteminde herkesin faydalanacağı ciddi değişiklikler yapmak istiyorsanız, ilk önce tüm döner sermaye ek ödemelerini emekliliğe yansıtın, döner sermaye sabit ücretlerini genel bütçeden ödemeyi hedef alın, döner sermaye bütçesinde ki yükleri kaldırın, sözleşmeli sağlık çalışanlarının maaşlarını genel bütçeden ödeyin ve tüm sağlık çalışanlarını kapsayacak puan yada performans odaklı değil hak ve adaletten yana, insanı, çalışanı odak noktası yapan bir yönetmelik çıkmasını sağlayın.

Mevcut hali ile bu yönetmeliğin neresi adalettir, bunun neresi iş barışını koruyacaktır? Tabi bir de bakanlığın yaptığı bu yanlışa Bakan ve bürokratları ile yanyana iken alkışlayan, fakat sahaya çıktıklarında herkesten çok fazla bağırmaya çalışan kral çıplak diyerek kendi ayıplarını örtmeye çalışan malum sen yetkililerini unutmamak lazım. Esas siz toplu sözleşme masasında biz sağlık çalışanlarını kapalı kapılar arkasında neyin pazarlığı için terk ettiniz.

2020 Toplu sözleşmesinde bir tane kazanım elde edemediniz. Yaptıkları davranış bize şu deyimi hatırlatmaktadır.

Kurtla öldürüp çoban ile yiyip, sahibi ile yas tutuyorlar.

Bu değişiklik Malum- Sen'in Kızılcahamam toplantısında ilan ettiği gibi bir "Müjde" değil, bir hüsran olarak kayıtlara geçmiştir. Hatta bazı Malum-Sen şube başkanları kendileri ile çelişen tabiri caiz ise "karakolda doğru söyler, mahkeme de şaşar" şeklinde trajikomik durumlara düşmüşlerdir.

1 Hafta öncesine müjde dedikleri değişiklik demeçlerini bir hafta sonra yalanlamış, bir gün sonra tekrar kazanım gibi sunmaya kalkmış, fakat siz değerli sağlık çalışanı arkadaşlarımızdan aldıkları tepkilerden sonra yönetmelik hakkında ki olumlu paylaşımlarını sosyal medyalarından kaldırmak zorunda kalarak bir kimlik bunalımı yaşamışlardır.

Ya karar verin olması gerektiği gibi sendikacılık yapın yada hile baskı ile aldığınız yetkiyi bırakıp bu işi adam gibi yapacak olan işin ehli Türk Sağlık Sendikasına bırakın ve toplu sözleşme süreci nasıl yönetilir hak aramak nasıl olur görün.

Bu haliyle, çalışanlar arası iş barışını bozan, gelir makas aralığını daha da açarak gelir adaletsizliğini bir üst seviyeye taşıyan, emeklilikte hiç bir faydası bulunmayan bu yönetmeliği kabul etmemiz mümkün değildir.

Bu yönetmeliğin, sağlığın bir ekip işi olduğunu, tüm sağlık çalışanlarının hekiminden hemşiresine, teknisyeninden memuruna kadar herkesi kapsayacak bir düzenleme olması adına mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

 

Barış KOÇAK

Türk Sağlık Sen İzmir-1 Nolu Şb. Bşk.