‘Yeni Taksi Sistemi’ Hakkında Taraflar Ne Diyor?

“Birbirini destekleyen bir ulaşım sistemi kurmak istiyoruz”

‘Yeni Taksi Sistemi’ Hakkında Taraflar Ne Diyor?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanlığı, Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nde (UKOME) görüşülen 6 bin yeni taksi teklifiyle, yeni taksi yönetim sisteminin detaylarını kamuoyuyla paylaştı. İBB Ulaşım Daire Başkanlığı tarafından verilen bilgilere göre, plaka kiralanmasına dayalı yeni sistemin sahibi İBB olacak. Ayrıca işletmecinin kim olacağının ihaleyle belirleneceği ve işletmeciliğin bireyselden kurumsala dönüşeceği açıklandı.

İBB’nin daha önce iki kez UKOME tarafından alt komisyona havale edilen projeyi tekrar gündeme getirmesine, İstanbul Taksiciler Odası karşı çıkıyor. İstanbul Taksiciler Odası Başkan Eyüp Aksu, UKOME'den reddedilen bir sistemin tanıtımının yapılma amacının kamuoyu oluşturmak ve taksici esnafı üzerinde olumsuz bir etki yaratmak olduğunu ifade ediyor.

Peki, İBB'nin İstanbul'da uygulamak istediği Yeni Taksi Sistemi mevcut durumu nasıl etkiler? VOA Türkçe, konuyu muhataplarına sordu.

“Birbirini destekleyen bir ulaşım sistemi kurmak istiyoruz”

İstanbul’da farklı toplu taşıma sistemleri olduğuna ve bu sistemlerin birbirleriyle yarışan şekilde planlandığına dikkat çeken İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir, getirmek istedikleri yeni sistemle birlikte birbiriyle yarışan değil birbirlerini destekleyen bir ulaşım sistemi kurmaya çalıştıklarını ifade etti.

Demir “Bizim yapmaya çalıştığımız şey İstanbul’daki toplu ulaşım sistemine bir bütün olarak bakıp, birbirleriyle yarışan sistemi birbirlerini destekleyen sistemler haline getirmek. Taksi projesi de bunun bir parçası. Toplu taşımaya alternatif olan, toplu taşımaya karşı olan bir sistem değil. Burada yapmak istediğimiz şey taksideki kurumsallaşmayı sağlamak. İstanbul’da 17 bin 395 taksi var ve bunların hepsi bireysel işletmecilerden oluşuyor. Bireysel işletmecilik yapıldığında her işletmeci kendi kuralını kendi koyuyor. İstediği saatte çalışıyor, çalıştırdığı elemanların kurallarını kendisi koyuyor. Bizim amacımız burada takside kurumsallaşmayı sağlayıp kurallarının belli olduğu, şoförlerinin maaşlarının düzgün ödendiği, sigortalarının yatırıldığı, 'yolcu alırım-almam' kavgalarının yaşanmadığı, yolculuğun sonunda kaç para ödeyeceğinin bilineceği bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Bu kaliteyi yükselttiğimiz zaman diğer işletmecilerin de kendilerini buna uyduracağını düşünüyoruz” diye konuştu.

“Öncelikle trafik sorunu çözülmeli”

UKOME’den iki defa alt komisyona gönderilen Yeni Taksi Sistemi’nin mevcut ortamda sunumunun yapılmasını doğru bulmadığını belirten Taksiciler Birliği Başkanı İrfan Öztürk, yeni sistemden önce İstanbul’daki mevcut trafik sorunun çözüme kavuşturulması gerekliliğine vurgu yaptı.

https://www.amerikaninsesi.com/a/yeni-taksi-sistemi-hakkinda-taraflar-ne-diyor/5631307.html